7.9.2011

הטייקונים לא מועילים למשק

דה-מארקר מפרסם דו"ח חסוי של האוצר, שבו כמה וכמה נקודות מעניינות, שאצטט:
 • "נכון ל-2010, 40% מנכסי הציבור בסך 2.5 טריליון שקל היו בשליטתם של שמונת בעלי השליטה של הקבוצות הגדולות במשק. "
 • "שליש מהשקעות הציבור במניות נמצא בידי ארבע הקבוצות הגדולות במשק. "
 • "שתי הקבוצות הגדולות ביותר מתוך 13 הקבוצות האלה, חולשות על 50% מסך הרווחים."
 • "החלק הריכוזי בכלכלה הישראלית פשוט צומח יותר מכל שאר המשק... העוצמה שלהן בשוק משתלמת: בשנים האחרונות גדל הרווח הממוצע של החברות בקבוצות הגדולות פי 38 - בעוד שביתר המשק הוא גדל פי 4.5 בלבד."
 • "מתברר כי הטייקונים אחראים רק ל-7.8% מהמועסקים במשק, הם משלמים משכורות נמוכות ביחס לשאר החברות ולאורך העשור האחרון הם ייצרו פחות משרות חדשות וקלטו פחות עובדים בהשוואה ליתר החברות...הרווחיות המושגת באמצעות הריכוזיות במשק מופנית בעיקר כלפי בעלי השליטה והמנהלים, ופחות אל העובד הפשוט"
 • "השתייכות לקבוצה עסקית גדולה מעניקה כמעט ביטוח מלא מפני קריסה (בגלל שוק האשראי הפנימי)....חברות המשתייכות לקבוצות העסקיות הגדולות שורדות יותר גם אם הן מפסידות."
לא מספיק שכאשר הטייקונים נתקלים בקושי כלכלי הם מבקשים שהציבור הרחב יסבסד אותם, מתברר שהם פשוט מזיקים לאזרחי-ישראל. אולי הגיע הזמן לדה-הפרטה ? 

[עדכון: אליעזר פישמן סבור שבישראל חייבת להיות ריכוזיות. אולי כדאי שמישהו יזכיר לו שלפני 15 שנה היתה הרבה פחות ריכוזיות, היו הרבה פחות טייקונים ובכל זאת ישראל תפקדה לא רע ?]

2 comments:

 1. + LIKE !

  תגיד, אתה מפרסם את זה גם בפייסוק ?
  כי לא זכור לי משהו כזה שם.
  אני חושב ששם תהיה אולי יותר תהודה למה שאתה כותב,
  ואתה כותב לא מעט על דברים מאד חשובים בצורה מאד ברורה - לא מובן מאליו.
  תחשוב על זה ...

  השבמחק
 2. תודה על הפידבק (:

  כעקרון אני משתדל למקד מאמצים בכתיבה ולא בקידום הבלוג, מתוך אמונה שהזמן יעשה את שלו. בדרך כלל אני מצטט את הבלוג רק במקומות שבהם נראה שצריך להעמיד דברים על דיוקם.

  עם זאת, אתה מוזמן לצטט אותי בכל מקום שתרצה. אני בוודאי לא אתנגד (: ....

  השבמחק